P13

POKAŻEMY CO UMIEMY…

We wtorek 29 listopada  zaprosiliśmy naszych rodziców do klasy. Nie, nie na konferencje tylko na nasz występ pod tytułem: ”POKAŻEMY CO UMIEMY”.  Pierwszy wystąpił Antek S., poprzedzony krótkim wstępem pani Gosi. Brawurowo zaśpiewał o niespodziankach, wywołując w  ten sposób  uśmiech na twarzach rodziców. Potem zaczęliśmy występy, które miały pokazać rodzicom czego nauczyliśmy się    w szkole w ostatnim czasie.

Maks, Tomek i Arek wcielili się w rolę czasu przyszłego, teraźniejszego i przeszłego – zaprezentowali wiersz i potem wymienili wszystkie użyte w nim czasowniki. Potem przyszła kolej na przymiotniki, każdy z nas po kolei wymieniał dwa przymiotniki np. orzeźwiający – mdły, chiński – polski.

Mocnym punktem programu był występ klasowej orkiestry, którą dyrygował Kamil. Pojawił się również występ uzdolnionych cymbalistów, którzy zagrali „Mało nas do pieczenia chleba”. Dziewczyny zaprezentowały układ taneczny do muzyki Fryderyka Chopina, którego twórczość poznawaliśmy w listopadzie.

Żywioły: woda – Emilka, ziemia – Malwina, ogień – Milena i powietrze – Ola. opowiedziały nam o tym, że bez nich nie dałoby się żyć, ale potrafią być dla nas bardzo niebezpieczne. Potem Kinga przeczytała nam sporo ciekawostek geograficznych o kontynentach, a Zosia i Dominika opowiedziały nam   o skarbach i tajemnicach, które się kryją w ziemi.

W ramach ciekawostek historycznych przybliżyliśmy postacie pierwszych władców Polski. Myślę, że mało kto wcześniej wiedział, że król Władysław Jagiełło przeżył uderzenie pioruna.

Przypomnieliśmy wycieczkę do Krakowa, wymienialiśmy swoje skojarzenia z tym miastem.

W związku z tym, że listopadzie przypada bardzo ważne narodowe święto zaprezentowaliśmy inscenizację historyczną. Pokazaliśmy w niej rozbiory i I wojnę światową, której koniec świętujemy 11 listopada jako Święto Niepodległości.  Uroczyście i patriotycznie zrobiło się kiedy wszyscy odśpiewaliśmy Hymn Polski, oczywiście na stojąco.

Nie zabrakło też elementów artystycznych i rozrywkowych – wspólnie odśpiewaliśmy „międzynarodową” piosenkę o motylku, która uczy nas jak się tłumaczy słowo motyl na różne języki. Zatańczyliśmy też Polkę Francuską.

Było też o wycieczce na Wołek, prezentowaliśmy teksty swobodne, recytowaliśmy wiersze, wymienialiśmy poznane grzyby.

Pod sam koniec pani składała podziękowania dla rodziców, wspominała o naszej akcji „Słodkie wtorki” oraz opowiadała o klasowym blogu. Spotkanie zakończyliśmy czytaniem andrzejkowych wróżb przywiązanych do ogonków pysznych polskich jabłek.                                                                                                  ANTONI HAWIEŃCZYK

         P3 P4P5P6P7P8P9P20P21P10P14P1720161129_17214320161129_173303P2

P13